Benim Ülkemiz’m bunu yapmış olamaz

Benim Ülkemiz’m bunu yapmış olamaz

Ülkemiz’ye iştirak eden Nobelli Alman yazar Günter Grass şu şekilde diyordu:”1945’te 17 yaşındayken Nazi ideolojisinin tesiri altındaydım. Olanları inkâr ettim. Ardından ölüm kamplarından iştirak eden fotoğrafları görmeye başladım. Cesetler dağ benzeri yığılmıştı. Yeniden de ‘Benim Almanya’m bunun benzeri bir birşey yapmış olamaz’ dedim. Her şeyin bir propaganda olduğuna inanmak istedim. Her Geçen Zaman, bunun hakikat bir vahşet meydana geldiğini onay etmek zorunda kaldım. Bu konularla yüzleşmek bir sürü kolay değil oluyor. Ama oldu! Peki, Ülkemiz geçmişin yüküyle ne süre yüzleşecek?”Ülkemiz’yi ve Türkleri seven bir yazar meydana iştirak eden Günter Grass, burada 1915 Ermeni kıyımına atıf inşa ediyor.

Geçmişle yüzleşmeden, o zor yükten kurtulamayacağımızı bildiriyor. “Aksi takdirde özgürleşemezsiniz” diyor. Peki, biz bu yükten arınmak talep ediyor muyuz? Sanmam!
Ülkemiz’deki okumuş ortada dershane yüzleşme filan istemiyor.Bırakın 1915 kıyımını… Bizim okumuş ortada dershane, 1922 İzmir yangını benzeri “nispeten küçük” bir olaya bile tahammül edemiyor.Şuradan biliyoruz:
Bugün (Sektör) NTV’nin kardeş kanalı CNBC-e’de “Pasifik” isimli dizinin üçüncü kısmını sansürlü izleyeceğiz.Niye? Zira o kısımda, yangında her şeyinin kaybedince sonunda Avustralya’ya yerleşen bir Rum aileden laf ediliyor.Japonlarla savaşmak amaçlı Pasifik cephesine gelmiş Amerikalı askere, İzmir orijinli Rum bayan şu şekilde diyor: “Türkler, 1922’de İzmir’e girip yakıp yıktı! Kaçtık. Bir gemiye gerçek yüzdük.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir