Sol bir parti dini inançla kurulur mu

Sol bir parti dini inançla kurulur mu

Mizah dergilerinin bir takım klişeleri vardır: Sözgelişi zenginleri göbekli erkekler olarak çizerler. Oysa dönem değişmiştir: Günümüzün zenginleri; bir bir sürü kez spor yapan, kilo almamaya itina gösteren, tütünden uzak duran vatandaşlar olmuştur bundan sonra.Ancak çizgilerdeki betonlaşmış anlatım biçimleri sürer gider.Siyasi ideolojiler kapsamında da bu şekilde klişeler var. Yeniden mizahtan gidersek:
Örneğin CUMHURIYET HALK PARTISI yanlısı Akbaba mecmuasının Kemalist çizerlerinin 1960 ve 70’lerde yaptığı ‘dinci’ tiplemesi…Başında takke, sırtında cübbe, belinde nesil, elinde tespih meydana gelen, ayağı takunyalı ve simsiyah sakallı bir adamdır bu. (İlginçtir, Akbaba çizgilerinde dinci tip de hep göbeklidir. Bunun Için cevap Atatürkçü tip

hiçbir zaman göbekli gösterilmez.) O stil çizgilere ve ardındaki ideolojik söyleme baktığımızda, ‘dinci’nin bir Sünni meydana geldiğini farklılık ederiz.
Yani dinci hep Sünni’dir. Farklı dinde, mezhep ya da inançta olanlara ‘dinci’ denmez. (İran devriminden ardından bir de molla tiplemesi çıktı şayet ‘dinci’ değişmedi, hep Sünni kaldı.)Ben ‘dinci’ kelimesini birçok kullanmam. İslamcı derim, muhafazakâr, inançlı, mütedeyyin filan derim şayet dinci hoşuma gitmez.Yine de dinci, bir sürü yakın tarihe civarı, benim amaçlı bile bir Sünni idi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir