Sencer Ayata’ya soru: Askerci ortada sınıflar toplumsal demokrat olabilmektedir mi

Sencer Ayata’ya soru: Askerci ortada sınıflar toplumsal demokrat olabilmektedir mi

Galiba belli bir yaştan ardından insanlara bir birşeyler anlatarak fikirlerini değiştirmek olası olmuyor.Örnek mi istiyorsunuz?İşte sektör bugünü CUMHURIYET HALK PARTISI Parti Meclisi’ne seçilen Profesyonel. Sencer Ayata…Türk politika bilgesi, eskiyen Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in (1922-1982) güveyi durumda olan Ayata, uzunca seneler ODTÜ’de sosyoloji hocalığı yaptı.Gelelim Ayata’nın tutuculuğuna; “Nuh derim, peygamber demem”inyerine…Sencer Ayata, “Cumhuriyet Mitingleri” olarak bilinen (ama arka tasarınında Ergenekoncuların bulunduğu) gösterileri değerlendirmişti.Ayata’ya yönelik mitinglerin yaşamsal liderliğini “yeni ortada sınıf” yapmıştı.Kimdi bu “yeni”

ortada sınıf?”Çiftçi, esnaf, sanatkâr ve yerel tüccarların” meydana getirdiği ananesel ortada sınıflardan çeşitli olarak, yepyeni ortada sınıfın iki basit özelliği vardı Ayata’ya göre:
“Kentlilik” ve “Bulunduğu yere öğrenim yardımıyla gelmek…” Başka Bir Deyişle hekim, avukat, bankacı, mühendis, mimar benzeri insanlar…Bu sınıflar yepyeni filan değil! Osmanlı’nın son, Cumhuriyetin önce çağından beri varlar. Sözünü ettiği ortada sınıflar o zamanlar meydana çıktı (Erken, 31 Mayıs 2007. Bununla Birlikte farklı yazanlar da oldu).Ve bu “artık eskimiş” ortada sınıfların, demokrasiyle ilişkisi tarihsel olarak sorunludur, gelgitlerle doludur, ikirciklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir