Demokratik meşruiyet niçin gerekli

Demokratik meşruiyet niçin gerekli

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, “Yargının demokratik meşruiyet problemi yok” diye konuştu.(Burada “yargı” kelimesiyle kastedilen “yüksek yargı”.)Dediği gerçek değil. Dik yargıda bir sürü kritik bir demokratik meşruiyet problemi var.Peki, nedir “demokratik meşruiyet”?Bu kavram, hükümet görevlisinin ardında, seçimin olması manasına gelecek.Halbuki 1982’den beri dik yargıda demokratik meşruiyet yok. Zira bürokrat, bürokratı atıyor; demokratik tercih dışlanıyor. (“Sen beni seç, ben seni seçeyim”: Al gülüm, ver gülüm sistemi.)İşte referandum bu sistemi değiştirmeyi amaçlıyor: Vazife alacak üyelerin bir bölümünü kürsü hâkim ve savcılarına seçtirerek, demokratik

meşruiyeti sağlamaya çalışıyor.Tabii eskiyen sistemin temsilcisi meydana gelen Gerçeker de bunun için itiraz ediyor.Peki, HSYK’deki şuanki sistem nasıl? Şu Şekilde anlatmaya çalışayım:
Diyelim Orta Orta Hakem Kurulu’nu, Fenerbahçeli fanatikler elde etti… Ne yaparlar?Mesela yıldız futbolcuların katı faullerle durdurulmasına müsaade verici ve kartlarda cimri davranan hakemleri Beşiktaş mücadelelerine atarlar.Bu hakemler yardımıyla rakip takımlar Quaresma, Guti benzeri BJK’li yıldızları faulle durdurur. Fakat bu kasti fauller sebebinden sarı ve kırmızı kart almazlar.BJK maçları berabere biterken, benzeri bir tezgâh Galatasaray’a da uygulanınca F.Bahçe öne geçer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir