Politik robot

Politik robot

Siyasetçinin bakışı, iki temel ilkeyle özetlenebilir: “Bu durum benim çıkarıma mı, değil mi?” “Harekete geçersem elimde kullanacak ne benzeri otomobiller var?”Zeki ve deneyimli bir politikacının zihni… Öyle Ki bir PC benzeri, bıkmadan, usanmadan; yukarıdaki suallerin yanıtını arar…Bunu 1 Mayıs’a uyguladığımızda, denklem basit: Sulh Zamanı aynı ritimde devam ettiği sürece, “Özerklik” ve “Öcalan’a Ev Hapsi” umudu da sürecek… O takdirde ortamı germemek, zamanı aksatmamak gerek.Peki, bu anlamda… Sözgelimi HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü’nün “Yüzde bin olasılıkla bizzat Köşk adayımızı çıkaracağız” demesini ne türlü yorumlamalı?Olay ne? Cumhurbaşkanını milletin iki

turlu oylamayla seçmesi… Bu HDP amaçlı vesile mı? Hem Bir de ne türlü… 6-7 puanlık bir oy potansiyeli ne türlü avantaja çevrilir? Politik mantık yürütme şu şekilde çalışıyor:
HDP diyelim ki Ahmet Türk’ü aday gösterdi… Başbakan Erdoğan da Çankaya’ya adaylığını koyduğunda… İlk turda 6-7 puanlık bir oy potansiyelinden yoksun kalacak demektir.Yine de Erdoğan önce turda yüzde 50’yi aşarsa sorun yok… Cumhurbaşkanımız seçilir, sorun biter. Ama ya 10 Ağustos’ta faraza yüzde 46’da kalırsa?O zaman HDP yalnızca 6-7 puanlık oy kapasitesiyle, pazarlığa açık kilit parti haline geliyor olacak. Ve böylelikle, 2. turun yapılacağı 24 Ağustos’a civarı… Ankara, AK Parti ile HDP arasındaki iyi pazarlıklara oyun alanı/sahne olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir