Yine kadın sorunu

Yine kadın sorunu

Kılığıma kıyafetime bakarak temiz kullanacağıma hükmetmiş olmalı. Elbette bu da istatistiki bir durum: Dekoratif bayanların, lacileri çekmiş beylerin, girdikleri tuvaleti, iğrenç bir biçimde bıraktıkları bir sürü görülmüşçeşit.Kadınlar deyince aklıma geldi. Milliyet’te çalışırken birden çok kere yazmıştım: Tuvalet bahsinde, cinsiyetler mevzubahis olduğunda, “eşitlik esasında adaletsizliktir”.Mimarlar, firma binalarını, konser salonlarını, AVM’leri tasarlarken, erkeklere ve kadınlara eşit meydan ayırıyor. Oysa bayanların tuvaletlerde

erkeklere mukayese et iki kat fazla vakte gereksinim duyduğu saptanmış vaziyette. Buna Bağlı Olarak kadın tuvaletlerine daha çok koltuk ayırmaları gerekiyor.
Yaparlar mı? Hiçbir Zaman yapmazlar. Sıkıntı yalnızca mimarlardaki “erkek” bakışıyla müteahhitlerin pintiliği değil. Birçok gurur duyduğumuz medeniyetimiz bu biçimde. Zihniyetler tosbağa hızıyla değişiyor.Yine de kimsenin hakkını yemeyelim: Bu konuda en ileri hamleler, İstanbul Belediye’sinden geliyor. Şehrin farklı yerlerine bir sürü harika paralı tuvaletler yaptılar. Hele Eminönü’ndeki bir harika: Yürüyen yöntemle giriyorsunuz. Ihtiyarlar ve sakatlar duacı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir