Doğu Ekspresi’nde Cinayet

Doğu Ekspresi’nde Cinayet

Şimdi atıl durduğuna bakmayın. Sirkeci Garı bir zamanlar kartaldı. Avrupa’dan iştirak eden tanınmış Doğu Ekspresi’nin (Orient Express) son durağıydı.Eskiden “Şark Ekspresi” olarak bilinen, Doğu Ekspresi o civarı ünlüydü ki cinayet romanlarının kraliçesi Agatha Christie, orada geçtiğimiz bir vakası konu edinmişti: Murder on the Orient Express (Doğu Ekspresi’nde Cinayet).1934 tarihindeki romanda, Christie’nin Belçikalı detektifi Hercul Poirot, lüks trenin zengin yolcularını ve görevlilerini incelikli şekilde sorgulayarak cinayeti kimin işlediğini buluyordu.Romandaki Poirot’yu severim ama sinemada

canlandıran aktörlerden biri meydana iştirak eden David Suchet’ten hoşlanmam. Oyun kesen bir karikatür benzeri ciro bana.
Ancak çoğalış yepyeni bir dedektif var: Özellikle Wallander dizisinden beri bir sürü sevdiğim Sir ünvanlı Kenneth Branagh.Branagh’ın hem bir yönettiği, hem bir oynadığı 2017 imalatı Doğu Ekspresi’nde Cinayet filminin önce Ülkemiz gösterimi nerede ifade edilecek biliyor musunuz? İKSV Galaları alanında 7 Kasım Salı akşamı DHL Express sponsorluğunda Sirkeci Garı’nda!Filmde bununla birlikte Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penelope Cruz, Willem Dafoe benzeri zor toplar oyun ediniyor. Nasip olursa filmi Branagh-Suchet karşılaştırması inşa ederek takip edeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir