ÇİMLERE BASMAYIN, ONLARI YİYENLER VAR

ÇİMLERE BASMAYIN, ONLARI YİYENLER VAR

Buğdayın, ev ortamında çimlendirilerek tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Ve sağlığa pekçok yararı meydana geldiğini… Ben de beslenme ve rejim uzmanı Ferin Batman yardımıyla aydınlandım. Nedir bu çim suyu sorunu, ne sebeple bu civarı içiliyor, kimler içiyor derken, sizin amaçlı çim sulu yeşil smoothie tarifi dahi aldım. Ferin Batman; sıhhatli hayat dair imrenilecek bir hayat yaşıyor. Çim suyuyla alakalı tavsiyeleri uzunca süredir dikkatimi çekiyordu. Batman’ın çim suyunu başkalarına öneri etmeden öncesinde hanede bizzat üretip tüketmesi de kendisine sempati duymamı sağladı. Tadının ne türlü meydana geldiğini sorduğumda, “Ispanağa benziyor ama sebzeyle arası olmayanlar

sevmeyebilir” diye konuştu. Çim suyunun vücuda yararlarını anlatırken, tok tutma tesirinden ve gün içerisinde bir shot içilebildiğinden bahsetti. Populer oyuncu Zerrin Tekindor da, kardeşi Ferin Batman’ın Ankara’dan İstanbul’a getirdiği çim suyunu içiyor.
Bir avuç buğdayı oda sıcaklığındaki içme suyu ile ıslatıp bir gece bekletin. Sonrası erken şişen buğdayların suyunu süzüp bir tepsiye üst üstüne gelmeyecek biçimde yayım. Üzerini nemli bir bezle örtüp evin en ateş gibi ve karanlık mahaline bırakın. Bez ve buğdaylar kurudukça nemlendirin. Buğdaylar üç-dört gün ardından filizlenmeye başlar. Filizleri 2 cm. uzayınca dolaba alıp altını çizen salatalara katabilir, yoğurtla ya da limon, nar ekşisi benzeri karışımlarla tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir