Demek ki yalnızca onursuz olanlar borçlarını ödermiş

Demek ki yalnızca onursuz olanlar borçlarını ödermiş

Yunanistan’ın harici borçlarını ödeyebilmesi amaçlı Avrupa Birliği ve bilhassa Almanya aracılığıyla tavsiye edilen koşullara Yunan vatandaşının “Hayır” demesi, bütün yeryüzünde yepyeni bir “Ahlak” anlayışını başlatabilir… “Onur” kavramı bu yepyeni dönemde yazı değişikliğine konu olabilir.
Alışılmış ahlak anlayışına yönelik bireyin borçlarını ödemesi, onun onurlu bir birey meydana geldiğini da ispat eder. Borca sadakat bireyin ahlaklı bir birey meydana geldiğini da ispat eder… Yunanistan’daki referandumda

milletin yüzde 61 oranında “Hayır” demesi bu toplumun “Ulusal onuruna sahip çıkması” biçiminde değerlendirildiğine yönelik, şuandan sonra borcunu ödeyenlere “Onursuz” demek herhalde hata olmayacaktır.
Düşünebilir misiniz Yunan referandumu sonrasındaki yepyeni dünya düzenini ve borçlu-alacaklı ilişkilerinin yepyeni görüntüsünü? Kirada Oturan kirasını ödemiyor ve “Ya kiranı öde ya da hanesi boşalt” diyen konut sahibine de “Ben onurlu bir insanım, kirayı ödeyerek, onursuz olmayı kabul etmiyorum” yanıtını veriyor. Bankalardan aldıkları borçları, yalnızca onuruz alıcılar geriye ödemeye uğraşıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir