İlahi kıyamet’ mi yoksa ‘siyasi kıyamet’ mi ek olarak yakın

İlahi kıyamet’ mi yoksa ‘siyasi kıyamet’ mi ek olarak yakın

Mevsimlerin kayması, global ısınma ve natürel yıkımlar “Dünyanın sonu mu geliyor” başka bir deyişle “Kıyamet yakın mı” sualini yeniden gündeme getirdi… Diyanet İşleri eskiyen başkanı ilahiyatçı Profesyonel. Dr. Süleyman Ateş’in seneler evvelki bir makalesinde verdiği “Kıyamet”e ilişkili olarak verileri arşivimden çıkardım.
Buna yönelik kıyamet alametleri dair Kuran’da açık bir ayet yokmuş. Allah’tan yabancı kimsenin bilmeyeceği, birden geliyor olacak meydana gelen kıyametin Peygambere de bildirilmediği Kuran’da vurgulanmaktaymış. Fakat bir takım ayetlere dayanılarak ve birbirleri ile ikilemli rivayetler faydalanılarak “Kıyamet alametleri” konusunda zorlama açıklar yapılagelirmiş.

Gerçekten de “Kıyamet ha koptu, ha kopacak” diye vatandaşları ürkütenler benzeri “Dabbetül-arz (yerden çıkacak işlek) şudur” diye olmadık açıklar yapanlar da yok mu? Herhalde sizler de “Bina ile zina arttı. Kıyamet yakın” diyenlere rastlıyorsunuzdur… Süleyman Ateş mevzubahis makalesinde “Ragıb el-Isfahani”ye dayanarak üç çeşitli kıyameti sıralamıştı…
Küçük Kıyamet- Kişinin ölümü, şahsi kıyamet/ Ortada Kıyamet- Bir neslin yok olması, yaşamsal kıyamet/ Kocaman Kıyamet- Kozmik ya da global kıyamet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir