BİLEĞE GÜÇ YOĞRULUR

BİLEĞE GÜÇ YOĞRULUR

Azıcık da yapım farklılığından bahsetabir, anında tarife geçiyorum. Bizde bulgur, kısa suyla ıslatılıp bir sürü kısa süre bekletilir. Bileğe güç yoğrulur. Kullanılan bulgurun, salçaların kalitesi ve tazeliği bir sürü mühim. Biber salçasının rengi koyu ve zor kokuyorsa, yandı gülüm canım köfte. Tadı bir sürü ağırlaşır, lezzeti gider. Yeşilliği bir sürü ince doğranmalıdır ve içerisine doğranmış domates, salatalık konmkısa. Maydanoz, kıtır sarımsak, kıtır nane ve bazen marulun en minik iç yapraklarından belli bir süre doğranır.
Domates rendesini yoğururken su mahaline kullanırsanız köfte bir sürü daha lezzetli olabilir. Bir de zeytinyağı sorunu var. Köfteyi ayıla bayıla yiyen arkadaşlarım, yağ miktarını görünce bir sürü şaşırıyorlar. Yağı kısa meydana gelen köfte de harika olmaz kardeşim diyorum. O süre benden istemeyin, evinizde yapın. Köftenin pek yağ çekmemesi

için ne inşa etmek gerekli, onu da tarife yazdım. Nar ekşisi konusu bir sürü mühim ama nar ekşisi sosu ya da limon tuzuyla karıştırılmış pekmezden bahsetmiyorum elbette. Bu konuda hasbihal bir sürü sürer, tabiki aynı ritimde devam edecek ama çoğalış tekrar ki köfte tarifine.
Sormak dilediğiniz mutfakla alakalı her sual, göndereceğiniz çeşitli yiyecek tarifleri için mail adresimden ve İnstagram Tencere. tv&Asu’nun Mutfağı, Facebook Tenceretv, Asuman Kerkez ulaşabilirsiniz. Youtube kanalım Tencere.tv&Asu’nun Mutfağı ‘nda video klipler sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir