Cacıksız olmaz

Cacıksız olmaz

Yanına kesinlikle cacık hazırlanır ama salatalığa işkence edip rendelemek yok. İnce ince doğranacak, sulanmayacak, yoğurda yeşil rengini vermeyecek. Belli Bir Süre detaylı gelebilir kulağa doğrudur. Bizim hanede yiyecek her süre ayrıntı demekti, geçiştirme diye bir hali birçok hatırlamam. Öğünde cacıkla yenebilen dolma bir gün ardından ikramlarda çaya eşlik eder.
Çocukluk alışkanlıklarımdan ötürü dolma diyince çeşitli yörelerde yapılmış olan beyaz sürümleri değil de belli bir süre kederli, ekşili, salçalı olanını seçim ederim. Tarçınlı, kuş üzümlü, fıstıklı dolmaların profesyonel işi olanına saygım sonsuz elbette ama bu lokum benzeri kederli soğan dolmalarının gönlümdeki yeri açık bul öndedir.

Sadece patlıcanın, biberin, kabağın dolması olmaz, yalnızca üzüm yaprağının da sarması olmaz. Sözgelimi salatalık dolması tazesiyle kurusuyla süper bir lezzettir. Peki marul yaprağıyla, pırasayla sarma denediniz mi hiç? Olan dolma içini çeşitli malzemelerle birleştirin, akıbete inanamayacaksınız. Çaba verip dolma yapanlarınız bir sürü olsun, sofranızda huzur olsun efendim. Haftaya görüşmek üzere, sevgiler…
Mutfakla alakalı sormak dilediğiniz her sual, göndereceğiniz çeşitli yiyecek tarifleri amaçlı mail adresimden ve İnstagram Tencere.tv&Asu’nun Mutfağı, Facebook Tenceretv, Asuman Kerkez ulaşabilirsiniz. Youtube kanalım Tencere. tv&Asu’nun Mutfağı ‘nda video klipler sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir