En mühim imtihan nedir sizce

En mühim imtihan nedir sizce

“Herkesin bir imtihanı vardır..”Bu sözü, dün üniversite imtihanına giren oğlumu beklerken kocam söyledi.Doğumdan bu yana imtihan başlıyor…Evde, sokakta, okulda ve iş hayatında..Kapsamını talep ettiğimiz civarı genişletebiliriz..Ve diyebiliriz ki “Dünya bir imtihan yeridir..”Kaba bir deyim ve evrensel bir deyişle “yarış atı”na dönen gençler, bu sabah de üniversiteye hamle atmak amaçlı ter döktü.
Yarın üniversitede, sonrası gün iş, ev yaşamı başka bir deyişle toplumda imtihan verecekler..Önlerinde iki yol.İyi ve iyi olmayan..Birinden bir tanesini seçmek amaçlı imtihan verecekler..Bence en ehemmiyetlisi bu.Üniversite.. Tamam, kazanıp okumak gereken.. Şayet kazanamamak da yaşamın sonu değil.
Gençlerimizin kazanması gereken olan, işte bu ‘iyi ve iyi olmayan’den bir tanesini seçecek yetidir.Öğrendiğim ve oğluma aktardığım bir ilke var:

“Kendine ve başkasına kayıp verme.”Eğer bunu başarırsak.. Ne savaşlar, ne kuvvet, ne dövüş, ne gözyaşı..Hiçbiri olmaz..Asıl imtihan budur.. Kazanabilir misiniz?Yükseköğretim konusu açılmışken, işsiz üniversite mezunlarına da bir bakalım..Türkiye İstatistik Müessesesi, İşgücü Araştırması 2010 Mart çağı neticelerini açıkladı.Buna yönelik, Ülkemiz nüfusu 71 milyon 105 bin. Iş dönemindeki nüfus 52 milyon 287 bin. Personelin sayısı 21 milyon 741 bin.İş arayanların sayısı 3 milyon 438 bin.İşsizlik oranı, şehirsel yerlerde yüzde 15.6, kırsal yerlerde ise yüzde 9.7.Genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 24.6.Üniversite mezunları içinde işsizlik ise yüzde 10.Türkiye bu rakamla, mensuplarının çoğu Avrupa Birliği ülkelerinden meydana gelen, sanayileşmiş OECD ülkeleri içinde üniversite mezunları en pek işsiz gezen ülke.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir