Kanatlı Deniz Atı Broşu Uşak’a anında getirilmeli

Kanatlı Deniz Atı Broşu Uşak’a anında getirilmeli

Türkçe bir tabir vardır, “Karun kadar” diye..Tarihte iki mühim Karun vardır ve ikisi de zengindir.Birincisi Uşak’ta, ötekisi Mısır’da yaşamıştır.Mısır’daki, Hz. Musa peygamberin hem amca erkek çocuğu, benzer zamanda eniştesi meydana gelen Karun..Çok fakirdi, evine, ailesine bakmakta güçlük çekerdi.Allah, Hz. Musa’ya Tevrat’ı altın ile yazmasını buyruk buyurunca Hz. Musa, “Ya Rabbi halimi biliyorsun, ben fakirim” dedi.
Bunun üst kısmına Cenabı Doğruluk, O’na simya ilmini verdi.Musa da benzer bilimsel yoksulluk içerisinde bulunan Karun’a öğretti.Karun ilm-i simyayı öğrenir öğrenmez, sonsuz eşya sahibi oluyor. Söylentiye yönelik hazinelerinin anahtarlarını 70 deve götürürdü.Karun bir yere giderken altın elbiseli 1000 adam ve 1000 bayan 4 yakınında olurdu.İkinci Karun, MÖ 560-546 seneleri içinde Lidya ülkesini yönetmen Kral Kroisos ya da Krezüs’tür.

Paranın mucidi, İlkçağ’ın en zengin ülkesi Lidya’nın son kralıydı..Tmolos dağından çıkan, Hermes Nehri’ne karışan ve başkentimiz Sardes’ten (Salihli) geçip denize dökülen Paktalos deresinin yataklarındaki altın, bu zenginliğin kaynağıydı.Ülkeyi yönetenlerin her yanı altın, gümüş doluydu.Karun can verdiğinde, hazineleri Uşak’a 25 km mesafedeki tümülüslere gömüldü..Soyguncular bu kabir ve tümülüsleri keşfettiğinde yıl 1963’tü..Dünyanın en değerlilerinden meydana gelen Karun’un hazineleri bir bir yurtdışına kaçırıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir