Aziz Kocaoğlu ve Binali Yıldırım ilçe adaylarından ek olarak başarılı

Aziz Kocaoğlu ve Binali Yıldırım ilçe adaylarından ek olarak başarılı

Bol itirazlı bir mahalli seçimi ek olarak geride bıraktık.. Yakılan, atılan, kaçırılan oylar.. Tehditler, dayaklar birbirini kovalıyor..Kör topal da olsa, demokratik bir icabı mahaline getirdik.Bu yazımı yazarken itirazlar sebebiyle halen oy sayımları bir ek olarak ediliyordu..Ben meydana gelen bu kavgalara değinmeyeceğim. Rakamları severim, bu sebeple sizlere sayılar aralarında bir yolculuk yaptıracağım.
Merak edip AK Parti ve CUMHURIYET HALK PARTISI’nin megakent belediye başkan adaylarıyla, ilçe belediye başkan adaylarının aldıkları reyleri karşılaştırdım.İzmir’de AK Parti’nin Megakent Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın aldığı oyların toplamı 946 bin 941.. (Yüzde 35.95) AK Parti’nin İzmir’in 30 kazasında aldığı oyların

toplamı ise 858 bin 104. Başka Bir Deyişle Binali Yıldırım, ilçe adaylarından 84 bin 837 oy pek almış. Bu da yüzde 11 pek demektir.
Seçimi galip gelen CUMHURIYET HALK PARTISI adayı Aziz Kocaoğlu ise 1 milyon 306 bin 904 oy aldı. 30 ilçede CUMHURIYET HALK PARTISI ise, 1 milyon 201 bin 271 oy topladı.Aradaki farklılık 105 bin 633… Kocaoğlu da, bütün il çapında ilçe adaylarından yüzde 12 dolaylarında pek oy toplamış oluyor.Bu neticeler gösteriyor ki hem bir Binali Beyefendi, hem bir Aziz Beyefendi ilçe adaylarından pek oy toplamışlar. İkisine de alaka ve talep kocaman.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir