Madalyalı sirke

Madalyalı sirke

Bottura üç yıldızlı bir aşçı. İtalya’nın taçsız krallarından. Hatırlayacaksınız bir sene öncesinde İstanbul’da bir restoran açtı. “Ristorante İtalia”… Bir taraftan yaptığı soluk kesici tatlı, “burratapeynir ve vişne tabağını”tadıyor, bir taraftan da can kulağıyla dinliyorum. Esasen yabancı şansım da yok. O civarı heyecanlı ki… Kolumdan tutmuş, yüzüme bakarak devam ediyor: “Biliyor musun, Modena’daki bin 500 aile içerisinde biz birinci olduk. Ve madalyayı aldık. Yaptığımız sirke-aceto balsamico çoğalış altın madalyalı…”Yorgun yüzünde haklı bir gurur parlıyor… Eminim farkındasınız. Massimo esasında yalnızca kişisel mutfak marifetlerini sergilemiyor. Onla Beraber geçirdiğim süre uygulamalı bir tanıtım tatbikatı benzeri. Bir taraftan ananesel, yerel yemekler… Bir taraftan da yepyeni ve yaratıcı reçetelerin bulunduğu mutfak… İtalyan usulü bir yaşama heves edenlerin

atlayabilecekleri en pratik eşik benzeri orada duruyor aşçının yaptıkları… Derken, arkadan evinizde deneyeceğiniz çeşitli tarifler geliyor. Çoğalış İtalya bir çok kez gündeminizde kalıyor.
Yumurta ve şiir Mustafa Süzer yepyeni işe başlayan çocuk aşçıyı tanıtıyor. Zürich’li, geçen seneye civarı Brunei Sultanı’nın aşçılığını yapmış. Çocuk deyip geçemiyorsunuz. Hemen İstanbul Ritz Carlton’ın mutfağında. Az haşlanmış yumurta ile oynayarak müthiş bir yaratıcılık sergiliyor. Mutfak bu gibi bir şey; en ufak malzeme ile şiir yazabiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir