En sıkı aşçı: Ferran Adria

En sıkı aşçı: Ferran Adria

Kapris çeker misiniz? Yanıtınız “Hayır”ise bu içerik sizlere yönelik değil. Okumayın. Eğer “Kimin kaprisi olduğuna, ne diye yapıldığına bağlı”diye düşünüyorsanız o süre devam.”Peki” diyeceksiniz “Daha baştan, bu ne teşrifat?”Şundan: Anlatacağımız kaprisin katmerlisi. Yenilir yutulur bir birşey değil. Bir birşey daha: Kaprisin müellifi lakayt. Sizlere yalvaran filan yok. Tam aksi. Yalvarması icap eden sizsiniz: Kaprise talip olmak için…Artık anlatabiliriz. Filmi az geriye saralım. “Sene 2005…”
“Akşam yemeğine İspanya-Fransa hududunda Rosas’a gittim. El Bulli Restaurant’a. El Bulli dünyanın en şöhretli

restoranı. Aşçısı Ferran Adria yepyeni mutfak konseptiyle bir devrim başlatmış. Lafın özü şu: Ferran nerede ise çağımızın 22. asra bakanımız yüzü. Lokanta 1/2 sene açık… Koltuk bulan, kendine piyango çıkmış benzeri hissediyor. Her yil 300 bin rezervasyon talebinden 8 bin tanesi yanıtlanıyor.
Adria lokantayı geç güzde kapatıyor. 6 aylığına Barcelona’ya taşınıyor. Balık pazarının yanı başındaki daireyi bir denetim geliştirme atölyesi-laboratuarı haline getirmiş. Ekibiyle beraber sonraki yılın mönüsünü hazırlıyor. Tabiki ek olarak dünyanın 4 bucağından iştirak eden çağrı, ropörtaj ve ziyaret taleplerini yanıtlamaya uğaşıyor. Adria, bir süre fukarası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir