ADRİA MUTFAĞI DOCUMENTA

ADRİA MUTFAĞI DOCUMENTA

Bir aşçı düşünün ki… Restoranı yok. İstisnai haller dışarısında mutfağa girmiyor. Nerede ise 5 seneyi buldu. Durum budtümör. Ve ama adamın adında, gücünde, itibarında sarsılma yok… Üstelik yükselme var. Garip değil mi?Fevkalade şaşırtıcı esasında… Çağımızın bütün parametrelerine ters. Bu Şekilde bir birşey olmaması lazım…
Ama oldu. Ferran Adria, garip. Geçen Zaman de öyleydi, bu sabah de öyle. Gündemde durmanın kitabı baştan yazılmalı. Time Mecmuası Adria’yı Dönemi Değiştiren Surat Birey listesine almıştı, hatırlayın…99’u bilemiyorum. Ama Adria’nın tesiri devasa.El Bulli kapandığı amaçlı çoğalış “Adria eli değmiş bir tabak”, olanaksız demeyelim. Ama bir sürü çok kolay değil. Yılda bir, hayır amaçlı yemekteki 50 talihlinin arasındaysanız, ne âlâ. Yoksa geçmiş süre hikâyelerini hatmederek içleneceksiniz.

İtiraf etmeliyim, talih Adria dair yüzüme güldü. İlk defa El Bulli’de karşılaştık. Bir İspanyol arkadaşım çağrı etmişti. İkinci defa benzer arkadaşım Barcelona’daki evine çağırdı Adria’yı. Doğum günümde yemek pişirsin diye. Bu düşü anbean hatırlıyorum.
Ya üçüncü? Bu yılın en başında. Barcelona’ya çağrı edildim. Çoğalış Ferran ile bir hukukumuz olmuştu. El Bulli Foundation ve LVMH Dom Perignon çalışmasını kutlamaya beni de çağırdı. O gece katıldığım yemek amaçlı bir happening demek ek olarak gerçek… Anlaşılıyor ki Ferran burada sürat kesmeyecek. an itibariyle yerküredeki bütün mühim aşçılar amaçlı kıble benzeri.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir