Kup Griye

Kup Griye

İstanbullular aralarında hemen hemen Baylan ismi civarı tanınmış meydana gelen Kup Griye’nin geçmişi 1954 seneye dayanır. O dönemlerde Baylan’ın Karaköy şubesine uğrayan İstanbullular burada gittikçe hızlanan dünya ritimlerine uyumlu bir biçimde, ayaküstü dik bankoya dayanarak veya bar sandalyelerinde oturarak bundan önce tatmadıkları yepyeni lezzetlerle tanışırlar. Bunların aralarında bilhassa ateş gibi yaz aylarında ideal bir lezzet kaçamağı sunan dondurmalı, kremalı kuplar en bir sürü rağbet gören “alafranga” tatlılardandı. Baylan icadı meydana gelen ve bir takım Avrupa pastanelerinde bu sabah “Coupe Baylan” olarak satılan Kup Griye, vanilyalı ve karamelli dondurmanın krem şanti, balbadem ve karamel sosuyla karşın konulamaz karışımıdır. 1/2 asırdır tarifi hiç

değiştirilmeden ve kesinlikle kıtır yapılan Kup Griye’yle tanıştığınızda umarız şöhretinin ne civarı haklı meydana geldiğini siz de göreceksiniz.
Baylan kelimesi Çağatay lehçesinde “muhteşem, kusursuz” demektir; öz Türkçe bir kelimedir. Biz bu ismi seçtiğimizde bilinmezdi, unutulmuştu, biz onu bir daha canlandırdık. Biliyorsunuz, bizim firma önce çeşitli isimle heyetti. 1933’te isimlerin Türkçeleştirilmesi gerekti. O aşama rahmetli babam edebiyatçılara rica etmiş, “Bana öz Türkçe kelime bulun. Az, iki heceli şayet duyulmamış bir isim olsun”diye.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir