MÜTHİŞ BİR ATLETTİ

MÜTHİŞ BİR ATLETTİ

Aydın Onur, Ankaralı’ydı. 83 senelik ömrünün son yıllarını hasta kişi yatağında geçirdi. 100 metre Ülkemiz rekortmeniydi. 10 yıl ara vermeden ulusal formayı giymişti. 100- 200 metrenin yanında, dekatlon, sırıkla atlama, disk atma, uzunca atlama benzeri dallarda gösterdiği performansla tanınıyordu.. Ülkemiz’nin gelmiş geçmiş en kocaman sprinterleri aralarında sayılırdı..
Parayla ölçülemeyecek başarılara imzasını atmıştı. Hakikat bir amatördü. Spora sevdalıydı. Geçtiğimiz ocakta ayı içinde Ankara Yenimahalle Belediyesi ismini yaşatacak bir teşebbüse imzasını atmıştı. Aydın Onur Spor Merkezi açılmıştı. Fakat, sayısız madalya sahibi Aydın Onur hasta kişi yatağından kalkacak vaziyette değildi. Bizzat yerine açılan bu spor merkezinin açılışına gidemedi. Arkadaşları bu haberi verdiklerinde, madalya almış civarı sevindi kesinlikle. Yüzünü tatlı bir gülümseyiş kapladı.

80’li seneleri anımsadım. Cüneyt Koryürek, hayatını spora adayan müthiş bir adamdı. Cumhuriyet’te tanışmıştık. Atletizm denilince önce aklımıza iştirak eden Cüneyt Koryürek’ti. Bilgi küpüydü. Olaylara bakışı, yaklaşımı, tutumu, efendiliği, insancıllığı.. Misal alınacak bir spor adamıydı. En bir sürü olimpiyat takip edilen gazetecilerden biriydi. Çocuk bir spor muhabiriydim. Futbol oynamıştım. Fakat, atletizmin kıymetini, felsefesini Koryürek’ten öğreniyordum.. Koryürek de bir trafik kazasıyla bu dünyadan erken gidenlerden biridir. O da Ankara’lıydı…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir