Enflasyon makası hangi yandan kapanacak


Enflasyon makası hangi yandan kapanacak

Tüm beklentileri aşan ocakta ayı enflasyonundan ardından şubat verilerinin kaç çıkacağı ehemmiyetliydi. Beklenti, tüketici fiyat artışının yüzde 0.39 olması yönündeydi. Gerçekleşme yüzde 0.30 çıktı. Senelik enflasyon yüzde 7.31’den yüzde 7.03’e geriledi ve berbat senaryo gündeme gelmedi, vaziyet kurtarıldı.
Dikkati çeken öğe ise şubat ayındaki pozitif veriye nazaran ocakta ayından iştirak eden yüksek rakamın tesiriyle iki maaş tüketici enflasyonunun yüzde 1.95’i bulmasıydı. Yüzde 5’lik hedefin yüzde 40’ı iki ayda gitti, geriye olan 1 0 amaçlı davranış sahası kalmamış benzeri yaşanıyor.
Ancak madalyonun öbür yüzü tersini söylüyor. Üretici fiyatları en düşük dönemlerinden bir tanesini yaşıyor. Şubatta senelik üretici fiyat artışı yüzde 1.84’e indi. Bu rakam 2012’nin şubat ayı içinde yüzde 9.1 5 düzeyindeydi.

Senelik üretici fiyatları yüzde 1.84, tüketici fiyatları yüzde 7.03. Arada kritik bir farklılık oluşmuş. Az vadede bu farklılık aynı ritimde devam edebilir ama orta ve ileriye yönelik yakınlaşması beklenir.
MAKASIN NEDENİ: Üretici fiyatları yerlerde sürünürken tüketici fiyatları ne amaçla bu civarı yüksek? Kocaman farklılık nereden kaynaklanıyor ve fiyatlar birbirine yakınlaşacaksa hangisi nereye gerçek davranış edebilir? Bu bununla birlikte enflasyonun seyrinde de belirleyeci olabilir.
Tüketici ücretlerini iç tüketimin gücü yakınında üretici fiyatları belirler. Geçtiğimiz yıl iç tüketim enflasyon meydana getirecek seviyede işlek değildi. Tarım ücretlerinde harika bir yükseliş da yoktu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir