Gerçek ticari kredi üremi %6.44

Gerçek ticari kredi üremi %6.44

Hükümet bankaların Kredili Yatırım Adına (KMH) uyguladığı üremi dik bularak müdahale etti. Orta Bankası, KMH’ların üremi hafta sonu operasyonuyla kredi kartı seviyesine çekti. Kredi kartında tatbik edilen maximum üremi de Orta Bankası tespit ediyor. Bu oran maximum yüzde 2.2. KMH’nın ortalaması ise yüzde 3.6’dan onuncu hafta baş itibarıyla yüzde 2.2’ye indi. Bu hesaptan kullanılan toplamında kredi 10 milyar TL civarı. Hüküm bu çeşit kredi kullanıcılarının lehine, bankaların ise aleyhine. Bankasına yönelik kârların yüzde 2-5 aralarında azalacağı düşünülüyor. Bunun Için paralel borsada banka hisselerine satış geldi.
ÖNEMLİ KÂR KALEMİ: KMH’lar ile öğreniyoruz ki, bu kalem mühim bir kâr hanelerinden biri olmuş. Faiz dik. Başlangıçta dayanak hesap ya da hesabınız eksik kalınca devreye girecek ek hesabın üremi düşüktü. Seneler arasında çoğalmış ve kredi kartı getirisinin dahi üzerine çıkmış. Gelinen son süreçte kredi kartıyla nakit mahaline KHK’dan kaynak kullanmak ek olarak avantajlı. Zira kartta faizin yakınında nakit çekim fiyatı var.

Normalde bu çeşit hesapların en uyumlu kullanım vadesi birden çok zaman. Uzatıldığında faiz yükünden ötürü fiyati dik. Ama ay içi kullanımlar kapatılmadığı benzeri, aylık ödemesinin beklendiği de bir hakikat. Hata bir kullanım mevzubahis.
KREDİ FAİZİNİ ŞİŞİRMİŞ: KMH’lar ve kredi kartları, aşağı yukarı ticari kredi getirinini de dik gösteriyor. İki kredi üremi ayrıldığında hakikat ticari kredi getirisinin 3 nokta civarı düştüğü görülüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir