Ne civarı kur istikrarı o civarı fiyatı istikrarı

Ne civarı kur istikrarı o civarı fiyatı istikrarı

Piyasalar kavurucu bir yaz ayından ardından kolay değil bir sonbahara hamle atıyor. Şu An Için eylül olumlu başladı ama devamında volatilite dik olacak benzeri. Zira hem bir global hem bir mahalli piyasaları etkileyecek yüklü bir gündem var. Ana yönelme yatay, yükseliş ya da düşüş istikametinde olsa da, piyasalar bir iniş bir çıkışlı testere ağzı seyrini yaşamaya aday.
ALTIN, DÖVİZDE DIK KAZANÇ: Dünkü ağustos ayı enflasyon rakamları beklenen benzeri belirlendi ve maaş yüzde 0.10 düştü. Senelik enflasyon yüzde 8.88’den yüzde 8.17’ye indi. Orta Bankası tahminini tutturdu, eli kısmen deşarj oldu ve süre kazandı. Tasarruf sahipleri de aylar ardından huzurlu bir soluk aldı. Pay senetleri ve bunun için dayalı fonlar haricinde mevduat araçlarının performansı pozitife döndü. Üstelik altında yüzde 10’a varan son senelerin en dik maaş getirişi ele geçirildi. Döviz kurlarının artışı

enflasyondan arındırıldığında maaş yüzde 5 ve 8 maaş yüzde 10 benzeri tam olarak getiriler sağladı.
FAİZ İLK DEFA POZİTİF: Enflasyonun düşüşe geçmesinin ve eksik çıkmasının belki de en kocaman faydayı faiz tarafında meydana çıktı. Getirili enstrümanlar 1/2 puandan pek reel bir maaş getiriyi yakaladı. Bunda hem bir faiz oranlarının yükselmesinin hem bir de enflasyonun olumsuz çıkmasının tesiri var. Ama her halükarda uzunca vakitten beri tasarruf sahiplerinin hem bir döviz ve altından hem bir de üremden yana yüzü bu gibi gülmemişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir