Ülkemiz’de her birşey dalgalı ev fiyatları niçin dalgasız

Ülkemiz’de her birşey dalgalı ev fiyatları niçin dalgasız

Elbette bunun için kira geliri dahil olmak üzere değil. Ülkemiz’de kiraların senelik toplamının bina değerlerine oranı yüzde 6’ya yakın. Kira da eklendiğinde senelik yüzde 18’e ulaşılır. Fakat bundan kira vergisini, bina bakım maliyetlerini ve emlak vergisini düşmek gerekir. Tüm şunlar amaçlı 3 nokta düşelim. Geriye yüzde 15 kazanç kalır. Bu da Ülkemiz koşullarında ve son 4 senelik dönemde gayet güzel bir getiridir. Esasında lüks ve markalı konuta istek doymuş benzeri gözükse de, yepyeni projelerin meydana çıkmasının arkasında yatan, bu kazandırma potansiyeli ve satıcıların yüksek kârlılığıdır.
Fiyat hareketlerinde dikkati çeken bir vaziyet ise stabil artıştır. Bu ülkenin anında hiçbir kapsamında, coğrafyasında dahi istikrar yokken, ev ücretlerinde itinalı ve stabil bir yükseliş dikkati çekiyor. Balon mahaline asıl bu tartışılmalı.

Anında akla önce iştirak eden ne sebeple ev piyasasının özel bir yapısı olduğudur. Ev sektörü, likiditesi en düşük varlıktır. Alırken seçer beğenir alırsınız da satarken vaziyet hiç öyle değildir. Bu vaziyet birinci elden satış yapanlar amaçlı de geçerlidir. Konutun düşük likiditesinin gerisindeki en mühim ne sebeple de hanehalkının en kocaman harcama kalemini oluşturmasıdır. Bu vaziyet fiyat değişimlerini zorlaştıran nedendir.
Yepyeni projelerde satıcılar, piyasa şartlarına uyarak fiyat düşüşüne ya gitmek istemiyor ya da gidemiyor.
Bu da nüfus artışı, çabuk göç, ciro artışı, üremlerin düşüşü, fonlanma imkanlarının gelişmesi ve toplamda Ülkemiz’nin büyümesiyle birleşerek itinalı fiyat artışlarının yöntemini açıyor. Üstelik bunun için yabancılara ev satışlarını da eklemek gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir