DEVİR ZORUNLU OLARAK DOLAR DEVRİ

DEVİR ZORUNLU OLARAK DOLAR DEVRİ

Sıkıntılar ve rizikoların çoğalmasına bir yabancı misal de, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Orta Bankası FED’in para bazlı genişlemeyi bu güzde tamamlamayı ve altı ay ardından da faiz artırımına başlamayı tasarıladığını geçen hafta ortasında açıklamasıydı. Demek ki, dolar likiditesinin genişlemesi bu yıl duracak, geliyor olacak yıl daralma başlayacak ve üremler artacak. Yeniden FED mensupları 2015 ve 2016 senelerine karşı politika faiz oranlarını çeyrek ve 1/2 nokta ek olarak yükselttiler. Para Bazlı genişlemeden çıkışta birinci aşama geçilmek üzereyken, 2. evrenin ne süre başlayacağını çoğalış biliyoruz.
Bu vaziyetten en bir sürü etkilenecek ülkelerden biri de harici kaynağa ihtiyacından ötürü Ülkemiz.
GÜÇLÜ DOLAR: Ölçüsü azalan ve üremi yükselen doların süre içerisinde değerinin çoğalması beklenir. Bunun önce işaretleri esasen alındı. Dolar endeksi yeniden 80’in üst kısmına çıktı. Euro’ya karşın da 1.39’den 1.37’ye değerlendi.

ABD 10 yıllıkları da şubat en başında yüzde 2.57’ye civarı düşmüşken geçen haftayı 2.75 düzeyinden kapattı. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’den iştirak eden bu haberin hayat ekonomisine ve piyasalarına çoğunlukla pozitif yansıyacağı açık. Pozitif gelişmeler neticesi ücret ve faiz politikalarında normalleşmeye gerçek gidiliyor.
Ancak geçmiş dönemde bol likiditeden fazlasıyla yararlanmış gelişmekte meydana iştirak eden ülkeler ve piyasalar için benzer birşey mevzubahis değil. Normalleşme çerçevesinde anapara bu ülkelerden çekilecek, fiyatlar bu ekonomilerde artacak. Belki bunlardan da ehemmiyetlisi anapara çekilmesi yöntemiyle bu ülke piyasalarının sığlaşacak ve bizzat yağıyla kavrulacak olması. Bunun genel bağlamda varlık maliyetlerine olumsuz yansıması da kaçınılmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir