Kredilerde indirim tüketimi de borcu da yine sıçratabilir

Kredilerde indirim tüketimi de borcu da yine sıçratabilir

Bugünlerin en güncel konusu Orta Bankası’nın bağımsızlığı ve faiz oranları. Banka faizleri düşürmekte geç kalmakla suçlanıyor. Başbakan reel pazarın dik faizlerden kayıp gördüğünü savunuyor.
Kredi faizlerine bakınca da ocakta nihayetinde Orta Bankası’nın faiz artırmı öncesi ve ardından kritik farklar oluşmuş. 24 Ocakta itibarıyla tüketici kredilerinin üremi yüzde 13.70’ten yüzde 16.05’e civarı yükseldi. Ticari kredi faizleri yüzde 11.07’den 14.66’ya, konut kredileri yüzde 11.64’ten 13.83’e çıktı.
Faizlerdeki artışın kredi kullanımını yüzde 28’den 20’nin altına indirdiğini biliyoruz. Konut satışlarında ise kredi faydalanılarak yapılmış olan alımlar yüzde 33 azaldı. Başka Bir Deyişle kredi üremlerinin yükselmesi caydırıcı ve pahalı geldi.
Bütün şunlar işin eleştirilen ve kabul görmeyen yönleri.

Ancak madalyonun öbür yüzünde hanehalkı borçluluğunun artışı ve dik enflasyon var. Bu Sabah izah edecek rakamlarla belki enflasyonu çift haneli rakamlara çıkmadan durduracağız. Yükselen kur tesirinin negatif tesiri bitmiş olacak.
Fakat yıl sonu amaçlı beklenen enflasyon yüzde 8.2, Orta Bankası’nın yaklaşık yüzde 7.6. Sıkıntı enflasyonun yüksekliğinde.
Bu seviyelerde beklenen enflasyona cevap kredi faiz oranlarının düşürülmesi şeklinde istek anında tetiklenebilir. Senelik faiz yükü bir eve inmiş konut kredileri sektörde isteği anında sıçratabilir. Nitekim bu şekilde meydana geldiği içindir ki, inen ve tarihi en düşük seviyelerini gören faizler üzerinden kredi tüketimi geçmiş aylarda rekor kırdı. Mevduatın krediye dönüşüm oranı yüzde 117’yi buldu. Hanehalkının borçluluk oranı süratle yükseldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir