Ya Türkiye’de hayat bir sürü kolay değil, ya bu anket bir garip

Ya Türkiye’de hayat bir sürü kolay değil, ya bu anket bir garip

Yaşam şartlarının seneden seneye değişmesini beklemek tabiki düş. Bu sebeple 2013 verileriyle 2007 verilerini karşılaştırmayı yeğleyüksek. Denetim da esasen o seneden bu yana başlamış. 2013’te hayat koşulları bitişikte yer ediniyor. Oranlar nüfusun tahmini üçte takım ya da dörtte takım kısmının hayat şartlarının zorluğuna işaret etmekte. Bilgileri karşılaştırarak hayat şartlarının iyileşip iyileşmediğini sorgulayalım.
KONUT SAHİPLİĞİ: Son senelerde ekonominin en parlak sektörü konut. Teşvik edildiği, yüksek kâr marjıyla çalıştığı amaçlı sanayiye yönelecek yatırımların bile önünü kestiği gözüyle bakılıyor. Fakat tüm gelişmelere cevap son 7 yılda konut sahipliğinde gelişim sağlanamadı. Konut sahipliği 2007’de yüzde 60.8’den 2013’te yüzde 60.6’ya

geriledi. Mortgage kredilerinin başlatılmasına, üstelik 100 milyar lirayı aşan kredi kullanılmasına nazaran sahiplik artmadı. Elbette ki aradan geçtiğimiz sürede nüfus arttı. Ama yılda çoğalış 1 milyonun üstünde konut satar duruma de gelyüksek. Bu satış oranı, nüfus artışını aşıyor. Hanehalkı büyüklüğünün 3.7 birey meydana geldiği dikkate alındığında 1 milyon konutun 3 milyonu aşan insanı konut sahibi yaptığını varsayabiliriz. Satılan konutların düşük bir bölümü yabancılara olsa da aradaki farklılık kocaman. Nüfus artışı amaçlı yılda gerekli meydana gelen yepyeni konut sayısı yalnızca 250 bin civarı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir