5 senenin üçüncü kocaman riziko dalgası yükseliyor

5 senenin üçüncü kocaman riziko dalgası yükseliyor

Yemen’e Suudi Arabistan’ın öncülüğünde askeri müdahale, yakıt ücretlerinde sıçrama yarattı, altın hafiften kıpırdadı, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI 10 senelik üremleri de minik bir yükseliş belirtti. Bu hareketlere nazaran doların altı gelişmiş ücret birimine yönelik kıymetini ölçen Dolar Endeksi’nin yükselmediği, üstelik vesile buldukça narin inişler yaptığı, avro dolar paritesinin düzeltme hareketine devam ederek 1.11-1.08 bandında seyretme seyrettiği dikkati çekti.
18 MART SONRASI NEFESLENME: Gelişmekte meydana gelen ülke kurları, FED’in 18 Mart faiz kararı sonrası toparlanmaya devam etmektedir. Çoğunlukla 18 Mart ardından riziko alma iştahı yükseldi. Bu çerçevede gelişmekte meydana gelen ülkelere karşı anapara akımlarındaki zayıflama yerini kısmen canlılığa bıraktı. Beynelmilel Finans Enstitüsü (IIF) bilgilerine yönelik, yılbaşından itibaren gelişmekte meydana gelen piyasalara karşı tahvil ve pay senedi yatırımları nette 16 milyar olurken, bunun kocaman ölçüsü 18 Mart sonrası gerçekleşti.

NEGATİF AYRIŞMA NEDENİ: Ülkemiz ise son iki aydır gelişmekte meydana gelen piyasalar aralarında olumsuz ayrışıyor.
Merkez Bankası’nın üremi olması gerektiği kadar çabuk indirmediği gerekçesiyle başlayan katı polemik zamanı olumsuz ayrışmayı tetikledi. Tam Bu arada doların global piyasalardaki kuvvetlenmesi de tartışmayla çakışınca TL’nin kaybı büyüdü.
Biz tartışmayı tatlıya bağlamasına bağladık. Ama FED’in önce faiz artırımını hazirandan eylüle kaydırdığı ve artırımların umulandan ek olarak zor olacağının anlaşıldığı 18 Mart’tan itibaren iki haftaya yakın zaman geçti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir