Para sahibi emlakla 4 köşe

Para sahibi emlakla 4 köşe

Paradan ücret kazanma çağının geride kalmasına cevap bu şekilde bir gerçekleşme oldu. Çünkü işin içerisinde yalnızca finansal araçlara mevduat yok, gayrimenkule mevduat da, Türk vatandaşının bir sürü sevdiği altına mevduat da var. Finansal mevduat araçlarını reel mevduat araçlarıyla harmanlayınca, paradan ücret kazanılamadığı bir ortamda dahi, parlak sayılabilecek neticeler alınabiliyor.
Bankacılık bilgileri 26 Haziran itibarıyla yayımlandı. Biz yıl ortası itibarıyla hem bir yerleşiklerin finansal servetine ve yabancıların portföyüne, hem bir de enflasyon karşısında mevduat araçlarının reel getirilerine baktık. Bilanço şöyle:
Yılın önce yarısında dolar yüzde 15 ve Avro yüzde 6 arttı.

Altın yeryüzünde artmadı şayet dolarla ithal edildiği için, yurt içerisinde yüzde 12.7 yükseldi. TÜFE ise yüzde 4.76’da kaldığından ücret sahipleri hem bir dolardan hem bir altından reel bir kazanç sağladı.
Kurun yükselmesi vatandaşın daha çok dövize yönelmesine, bu eğilim de kurun daha yükselmesine sokak açabiliyor. Birbirini besleyen bu şekilde bir aşamada yurtiçi yerleşikler tasarruflarını döviz üzerinden büyütmeyi tercih etti. Üstelik bu tercihlerini tercih dahi değiştiremedi. Çünkü 13 senenin sonrasında seçimden ortak yönetim çıktı. Bitişikte bulunan tablodan izlenebileceği benzeri, yerleşiklerin bu yıl döviz hesaplarındaki yükseliş yüzde 15’e ve 21.3 milyar dolara vardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir