Suriye krizinin kod ismi ‘Leviathan’

Suriye krizinin kod ismi ‘Leviathan’

YAŞANAN vakaları anlayabilmek amaçlı öyle insanlarla konuştum ki ne adlarını vermem ne de konumlarını ima etmem olası. Tümü de gerçeğin bir kısmını anlatıyorlardı ve tümü de olaylara bizzat yorumlarını da katıyorlardı. Ama tümü de partner bir ismi söylediler: Leviathan. Leviathan, gözümüzün önünde yaşananların sandığımız, gördüğümüz biçimde olmayabileceğini, esasında alanda bir kocaman savaşı göze aldıracak civarı kocaman çıkarlar yer aldığını anlam eden bir kelimeydi.
Bunun ne meydana geldiğini anında izah edeceğim elbette ki, ama öncesinde bir hatırlatma yapmam gerekmektedir. Bir yerlerde birilerinin düğmeye bastıklarını anlam eden yazım Başbakan Erdoğan Rusya’ya gitmeden ve Suriye’de bombalı saldırı gerçekleşmeden bir gün öncesinde yayınlandı. Yazının yayınlanmasından bir gün hemen ardından yaşananlar bana, düğmeye bir

yerlerde basıldı diye konuşan kişilerin vakaları takip etmelerinde-ki dikkati gösterdi. O masada konuşulanları bilenler, meydana gelen biteni “Düğmeye basıldı” halinde değil ama “Artık oyunun kaideleri tamamıyla değişti” halinde anlam ediyorlar.
Peki bir yerlerde birileri düğmeye bastılar da hemen ne olacak? Açıkça ve üzülerek söylemeliyim ki gidişat birçok güzel değil. Alanda uzunca süredir derinden, saklıca sürdürülmekte meydana gelen maçın bir kocaman savaşa dönüşmesi olasılığı kocaman. Zira ben Leviathan’ı anlatınca anlayacağınız benzeri ortada kocaman çıkarlar var. Hiçbir gücün göz ardı edemeyeceği civarı kocaman bir iş bu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir