Ülkemiz’nin şok terapisi

Ülkemiz’nin şok terapisi

Yaşanmakta olanları düşündükçe içerisine düştüğüm duyguları yalnızca şok ve korku olarak nitelendirebilirim.
Bu duygularımı açıklayabilmek için kafamın içerisinde bulunan bulma motoruyla belleğimdeki kullanılmış kitaplar kütüphanesinde bir bulma yaptım.
Naomi Klein’ın “The Shock Doctrine: The Rise of Disaster Capitalism” isimli kitabı bulma motorumda belirdi.
Naomi Klein evrensel seviyede bir sürü tartışılan o kitabına Milton Friedman’dan bir alıntıyla başlıyordu: “Bir ülkede kriz şartları ya da yaklaşan bir kriz algısı yoksa hakikaten kökten yapısal yenilemeler yapılamaz” diyordu Chicago Okulu’nun kurucusu populer ekonomist.

O sözden ve Friedmancı ekonomi siyasetlerinin uygulamalarından yola çıkan Naomi Klein, ondan ardından psikiyatride bir aşama yaygın kullanılan şok terapi uygulamalarını incelemeye geçiyordu.
Nasıl ki şok tedavileri hastayı itaate yönlendirip sakinleştirebiliyorsa, ülkelere de şok terapileri uygulandığı zaman, başka bir deyişle krizler çıkarıldığı ve ülke halkı korkutulduğunda normal vakitlerde uygulanamayan bir takım siyasetlerin çoğalış uygulanmasının olası meydana geldiğini anlatıyordu Klein.
Kendi içimize ve anında çevremize baktığımda bende uyanan şok ve korku duygularının en uyumlu izah modeli olabilirdi bu .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir