Demokratik otonomluk ne civarı demokratik

Demokratik otonomluk ne civarı demokratik

Her konuda olmasa da, Kürt milliyetçi hareketini evrensel olarak oldukça başarılı buluyorum. İşte bir örnek: Politikada bizzat terminolojini rakibine kabullendirmek mühimdir. Bunu muvaffak olan yön, ideolojik açıdan hegemonya kurar.Yaşı yetenler bilir: 1970’lerde Sol’un, 1980’lerde ardından ise Turgut Özal’ın meydana attığı terimler öne çıkmıştı. Karşı olanlar bile, o kavramları tümce içerisinde faydalanarak muhalefet ediyordu Sol’a ve Turgut Özal liberalizmine. İşte bu açıdan Kürt ulusalcıları (başka bir deyişle Abdullah Öcalan, TERÖR, BDP ve diğerleri) hiç de fena değiller.Örneğin “demokratik özerklik” diye bir idare modeli attılar meydana. Karşı olanlar Okumaya devam et “Demokratik otonomluk ne civarı demokratik”

Hangi hükümet elindeki kozu karşılıksız teslim eder

Hangi hükümet elindeki kozu karşılıksız teslim eder

TERÖR’nın Abdullah Öcalan’dan ardından 2. adamı Murat Karayılan’ın İran’ın elinde olduğuna konusunda haberler ve bulgular var. Öyle mi, değil mi? Artık bilmiyoruz. Öyle meydana geldiği varsayımıyla aynı ritimde devam edelim…Eğer Karayılan, İran’ın elindeyse, sonrasında amaçlı birden çok ihtimal göze çarpıyor:İran, Karayılan’ı bırakmaz:Bu alternatif, TERÖR içerisinde bulunan şahin ekibin güçlenmesi manasına geliyor. Başka Bir Deyişle TERÖR savaşmaya aynı ritimde devam edecek.Bombardımanlar teşkilatın balansını bir miktar bozabilir. Şayet toparlanacaklardır. Zira dağı delip, onlarca metre aşağıya inerek, dekovil hattı dahi döşenmiş meydana gelen tünellerde patlayacak bir dinamit yok.İran, Karayılan’ı özgür bırakır: Okumaya devam et “Hangi hükümet elindeki kozu karşılıksız teslim eder”

Hükümet kara harekâtını deneyecektir

Hükümet kara harekâtını deneyecektir

Yeni yasama çağının önce gerilimine bu sabah tanık olacağız. Meclis’te, Devlet’e verilen birer senelik, “sınır ötesi harekâta hüküm verme yetkisinin uzatılması” tartışılacak.Hükümet tabiki bu yetkininin uzatılmasını talep ediyor. MHP’nin tam dayanak vereceği bu otorite, kesin ki BDP’lilerin yüklü itirazıyla karşılaşacak.Kandil’de konuşlanan PKK; askerlere, polislere ve en ehemmiyetlisi sivillere saldırırken… Devletten ameliyat yapmaması istenecek!Benim tahminim şöyle: Bu tezkere geçer ve Devlet, kara ameliyatını dener.Bu konuda Hükümeti özendiren iki etken var:
İran, kendini tehdit eden PJAK’a karşın saldırıya geçti ve askeri açıdan kritik bir muvaffakiyet kazandı. PJAK yelkenleri suya indirdi. Aynısı ne sebeple TERÖR amaçlı yapılmasın? (Devletlerin, hükümetlerin birbirini taklit Okumaya devam et “Hükümet kara harekâtını deneyecektir”

Vatandaşın Anıtmezar’in içerisinde fotoğraf çekmesi niçin yasak

Vatandaşın Anıtmezar’in içerisinde fotoğraf çekmesi niçin yasak

Meclis benzeri Anıtkabir de vesayetçilerin elinden kurtarılmalıdır” dedim ya… Bunun üst kısmına bir sürü enteresan iletiler geldi.Okurumuz Murat Yazıcıoğlu’nun başına iştirak eden durum, temel şayet can sıkıcı. Okuyalım:”Anıtkabir yazınız bana 3 yil öncesinde başımıza iştirak eden bir vakası hatırlattı…Anıtmezar’i 8 yaşlarındaki oğlumla birlikte ziyaret ettik. Çocuklar için bir defter konmuş. (…)”Oğlumun da bir birşeyler yazmasını istedim. Erkek Çocuğum yazarken fotoğrafını çekmek istedim. Anında 2 memur geldi ve fotoğraf çekmenin yasak meydana geldiğini söylediler.”Halkın gezmesi için açılmış bir koridorda fotoğraf çekmenin tehlikesi nedir anlamhamle. Oysa bir sürü iyi bir hatıra olacaktı.Basit bir durum belki şayet sizinle, bizzat yorumumu yapmadan, paylaşmak istedim.” Okumaya devam et “Vatandaşın Anıtmezar’in içerisinde fotoğraf çekmesi niçin yasak”

Kemalizm’i taklit eden Kürtler

Kemalizm’i taklit eden Kürtler

PKK-BDP çizgisi Kemalist oluyor demedim mi? Elbette Türk Kemalist’i değil, Kürt Kemalist’i… (3 Mayıs tarihindeki makalede değinmiştim.)Kürt ulusalcıları, Kemalistleri taklit etmekte. Misal olarak Leyla Zana’nın geçen günkü konuşmasına bakın.Hani, “Gün geliyor olacak, Abdullah Öcalan bizzat vatandaşının aralarında, bu milletin çocuklarına öğretmen olacak” dediği konuşma… Afaki, Ülkemiz hudutları arasında 2. bir başöğretmenin ek olarak olması…Ben bu Kürt politikacıları anlıyorum: Sonunda “ulusalcılık” yapıyorlar. Model olarak Kemalist uygulamaları kullanmaları hiç tuhaf değil.Ülkemiz’de gelişen bir ulusalcı hareketin varacağı puan yabancı ne olabilir ki? 1923’ten beri gördükleri bu… Okumaya devam et “Kemalizm’i taklit eden Kürtler”

Büyük anaparanın politik ideolojisi

Büyük anaparanın politik ideolojisi

Türk Endüstrici ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 42’nci Evrensel Heyeti, geçen zaman İstanbul’da Çırağan Oteli’nde yapıldı.Ben iktisatçı değilim. Bu sebeple öncesinde Dik İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu…Ardından Idare Heyeti Başkanı Ümit Boyner… Ve şimdi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yaptığı konuşmalardaki zengin uygun fiyat içeriğe değinmeyeceğim.Beni fazladan zihniyetler, ideolojiler, bakış açıları, politik görüşler ilgilendiriyor. Sözgelişi heyete başkanlık yapan işadamı ve eskiyen politikacı Sedat Aloğlu’nun “Yüce Önder” demesi… Ve o sırada arkasındaki devasa perdede Atatürk’ün resminin ve bayrağın dalgalanması benim amaçlı ilginçti…”Sürekli karşılaştığımız bu manzaranın nesi ilginç” diyeceksiniz… Şöyle: Okumaya devam et “Büyük anaparanın politik ideolojisi”

Aleviler ne sebeple Sivas’ı ‘yaptıranları’ rastlamak istemez

Aleviler ne sebeple Sivas’ı ‘yaptıranları’ rastlamak istemez

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, “Sivas katliamını yapanların zihniyeti bu sabah iktidarda” diyor. Sivas katliamında bir değil, iki zihniyet var aslında.Bunlardan biri… Nüfusun çoğunluğunu yaratan, Sünni kişilerin zihniyeti. Ülkemiz’nin Sünnileri, Alevilere karşın zor önyargılarla yetişiyor. Sosyolojik bir hakikat bu… Tarihsel kökenleri var.Diğer zihniyet ise sosyolojik olmaktan öncesinde siyasi… Vesayetçi anlayışın aktörleri, başka bir deyişle bürokratik seçkin dediğimiz kesim… “Seçimle işbaşına iştirak eden politikacılar vitrinde dursun ama ciddi hükümleri ben vereyim” diyor.Bunu yapabilmek… Seçilmişlere baskın çıkarak, son sözü söyleyebilmek amaçlı de, sosyolojik fay hatlarını, sözgelişi Sünni-Alevi gerginliğini kışkırtıyor.Son senelerde, bilhassa seçimler yaklaşırken, Türk-Kürt fayını kullanmaya çalıştığını gördük: Örneğin İnegöl’de olanlar…
Peki milletçe hangi araçlarla kışkırtılır? Şayet Sünni kesimi, Alevilere saldırtmak istiyorlarsa, “Aleviler cami yaktı”, filan benzeri söylentileri devreye sokuyorlar.Hedef Kürtlerse, bu defa de “Kürtler, Türk bayrağını yaktı” diyorlar. Bugünlerde, “Kürt işçiler TERÖR bayrağı astı” diye kışkırtıyorlar.Yeter mi? Yetmez. Sünni halka berbat birşeyler yaptırabilmek amaçlı yabancı otomobiller gerekir. O süre kim devreye giriyor? JİTEM ve Özel Kuvvetler…Toplanan milletçe dağılmaya başladığında, slogan ve kaya atarak vakaları körüklemeyi biliyor bu ekipler. Biliyorlar zira bunun eğitimini alıyorlar.

Bunlar da Yön’ın yalanları

Bunlar da Yön’ın yalanları

Stratfor isimli Amerikan istihbarat şirketinden Reva Bhalla, Ankara’daki kaynaklarından biri meydana iştirak eden Faruk Demir ile konuşuyor.Enerji pazarında çalışma gösteren bu birey… Başbakan Erdoğan’ı operasyon eden ekibin başındaki cerrahın… Ortağının eskiyen dershane dostu, meydana geldiğini belirttikten ardından… O kanaldan iştirak eden duyumlara yönelik, Başbakanın iki sene geçerliliği kaldığını söylüyor… (Not: Demir geçtiğimiz akşam ekranda bunları yeminler ederek reddetti.)Reva Bhalla da, 11 Aralık 2011’de merkeze bir elektronik posta göndererek öğrendiklerini belirtiyor. Derken 6 Mart 2012 bugünü Yön gazetesi, devasa bir “Stratfor, Erdoğan’a hayat biçmiş” manşetiyle çıktı.Spotta ise şu ibareyi okuduk: Okumaya devam et “Bunlar da Yön’ın yalanları”

Dindarların Marx alerjisi ve Çarka çomak sokanlar

Dindarların Marx alerjisi ve Çarka çomak sokanlar

Kapitalizm” deyince aklıma geldi… Girişimcilerin ve yetkililerin katıldığı toplantılarda, bu kelime önceden birçok telaffuz edilmezdi.Bunun sebebi, büyük ihtimalle, kapitalizmin özellikle solcuların kullandığı bir terim olarak onay edilmesiydi. Onun mahaline “serbest piyasa ekonomisi” filan denirdi.Garanti’nin organizasyonunda ise Evrensel Müdür Itina enbaşta olmak üzere, laf meydan her biri, “kapitalizm” kelimesini rahatça kullandı.Buna cevap muhafazakâr kesimin alerjisi devam ediyor. Kapitalizm dendiğinde gözlerinin önüne “Tanrıtanımaz Marx” geldiğinden olsa sebep, kelimeyi kullanmaktan itinayla kaçınıyorlar.
Kapitalizmi fakat önüne “Vahşi” sıfatını koydukları vaziyetlerde tümce içerisinde geçiriyorlar. Okumaya devam et “Dindarların Marx alerjisi ve Çarka çomak sokanlar”

Hitler ve Thatcher hemen yan yana

Hitler ve Thatcher hemen yan yana

Yakın tarihten ucu keskin örneklerle olayı açalım:Örneğin Hitler de, Thatcher da Otoriter Sağ’da konumlanıyor. Fakat Hitler’de otoriterlik katsayısı bir sürü fazla… Başka Bir Deyişle faşizmde duruyor Hitler.Buna cevap Thatcher faşizmden uzak. Fakat özgürlükçülüğün son noktası meydana gelen anarşizmle de bir ilgisi yer almıyor. Thatcher uygun fiyat bağlamda ultra liberalizme yakın.Gelelim Otoriter Sol’a… Bu kategorinin en mühim figürü, ekonomide ultra kolektivizmi destekleyen, otoriterlikte de Hitler faşizmiyle aşık atan Stalin.Politik Pusulacılara yönelik Özgürlükçü Sol’un tipik temsilcisi Gandi… Şiddete karşı. Fakat bireyci de değil. Okumaya devam et “Hitler ve Thatcher hemen yan yana”