KARARIN YÜRÜRLÜK TARİHİ DE MAĞDUR ETTİ

KARARIN YÜRÜRLÜK TARİHİ DE MAĞDUR ETTİ

Bakanlar Kurulu hükmünün yayınlandığı zaman yürürlüğe girmesi, bilhassa Japonya, Çin ve öbür gümrüğe elbet ülkelerden lastik sipariş etmiş meydana gelen ya da sipariş ettiği lastikleri artık gümrüklerden çekmemiş meydana gelen ithalatçıların ‘karar yöntemiyle’ kayıp etmelerine ne sebeple oluyor. Hükme yönelik AB ve EFTA azasi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürgeçen zaman, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Mauritius, Güney Kore ve Malezya menşeli olanlar haricinde olmak üzere öbür ülkelerden ifade edilecek otomobil harici lastiği ithalatından ek yüzde 21,8 gümrük vergisi alınıyor. Okumaya devam et “KARARIN YÜRÜRLÜK TARİHİ DE MAĞDUR ETTİ”

MTV affı hurdayı trafikten çekmez

MTV affı hurdayı trafikten çekmez

Yazmaktan yorulmamak gerekmektedir, yazalım. Türkiye’nin hurdaya çıkmaya aday otomobillere getirilecek vergi affına değil, aksine hurdaya aday meydana geldiği takdirde halen yollarda meydana geldiği amaçlı bu tip araçlara hüküm getirilmesine gereksinimi var.
20 yıl kadar otomobil kullanan bunları kullanmaya aynı ritimde devam etmek zorunda meydana gelen okurlar kızmasınlar, zira dünyanın hiçbir ülkesinde araçları trafiğe çıkmaya uyumlu nitelikte meydana gelen şoföre hüküm verilmez, bu uygulama bizde de başlarsa, Türkiye’de de verilmeyecektir. Okumaya devam et “MTV affı hurdayı trafikten çekmez”

HASAR VERMİYOR ORGANLARI KORUYOR

HASAR VERMİYOR ORGANLARI KORUYOR

İkinci konu ise sıhhatli insanlarda kanda insülinin yüksekliği her an kalp-damar bozukluklarına ne sebeple olacak diye bir kuralın meydana gelmediği. “İnsülinoma”adı verilen pankreasta ya da yabancı organlarda fazla insülin salgılayan sıkı huylu tümörü meydana gelen ve kanda bir çok kez insülin seviyeyi yüksekliği yer alan hasta olanlarda kalp-damar hasarı olduğuna konusunda bir ispat yok.
Buradaki basit sıkıntı, kanda insülin yüksekliği değil, hücreye yeteri kadar seviyede insülin girememesidir. İster kanda insülin hormonunun yokluğu, ister kanda insülin dik meydana gelmesine nazaran direnç sebebiyle insülinin Okumaya devam et “HASAR VERMİYOR ORGANLARI KORUYOR”

RİSKLER DAIR BİLGİ EDİNİLMELİ

RİSKLER DAIR BİLGİ EDİNİLMELİ

“Bariatrik cerrahi” ameliyatları, kocaman cerrahi operasyonları kapsamına alınmaktadır. Her kocaman cerrahi operasyonları benzeri ameliyat sürecinde ve ardından rizikolar taşır. Bu sebeple bu çeşit operasyonlar anında rahatlıkla olunabilecek temel bir ameliyat olarak alınmamalı, ameliyat öncesi aşamada hasta kişi sıkı hazırlanmalı ve rizikolar dair haber edinmelidir.
Ayrıca bu operasyondan uzunca seneler sonra oluşabilecek sıhhat sıkıntıları dair haber edinmek çok mühim. Bu konuda artık yeteri kadar bilgimiz yok. Okumaya devam et “RİSKLER DAIR BİLGİ EDİNİLMELİ”

YAPAY PANKREAS İÇİN TARİH 2018

YAPAY PANKREAS İÇİN TARİH 2018

Halen kullanılmakta meydana gelen ve cilt altı devamlı insülin verici pompaların ek olarak gelişmişi bir sistem yapılıyor. Müstakil olarak bizzat kendine kan şekerini ölçen ve bu kan şekeri değerine yönelik insülin verebilme yeteneğine sahip suni pankreas uzunca seneler devam eden bir mühendislik ürünü. Sistem, birey pankreasının fonksiyonlarına yakın bir fonksiyon görüyor. Sürdürülen bu projenin gerçekleşme tarihi 2018 olarak açıklandı.
Tip 1 diyabet olarak isimlendirdiğimiz genç ve gençlerde görülen diyabet, esasında vücudun bizzat koruma sisteminin bir hatası neticesi meydana çıkıyor. Immum (koruma) sistem, hücreleri düşman olarak idrak ediyor ve bu hata algı bütün hayat süresince devam etmektedir. Okumaya devam et “YAPAY PANKREAS İÇİN TARİH 2018”

TIRNAĞINIZA ITINA GÖSTERİN

TIRNAĞINIZA ITINA GÖSTERİN

Diyabette sıhhatli tırnaklar hem de kan şekeri ayarının da bir göstergesi. Kan şekeri ayarı uzunca zaman bozuk olanlarda tırnakta bozulma, kalınlaşma, mantar enfeksiyonları olabilmektedir. Bu sebeple tırnak bakımı, kesimi bir sürü ciddi.Tırnaklar kesinlikle bakımlı olmalı. Çevresinde kızarıklık, şişlik olup meydana gelmediği altını çizen muayene edilmeli.Tırnak bakımı amaçlı kullanmakta olduğunuz set sizlere ilişkin olmalı, başkalarının kullandığı aletler kullanılmamalı.Tırnaklar mümkün ise banyodan ardından ve yumuşakken düz olarak kesilmeli, köşeleri oyulmamalı.
Tırnakların dipten, derin kesimi ve tırnak kenarlarındaki derilerin çok alınması enfeksiyon bakımından zararlıdır. Bunlardan kaçınılmalı.Tırnak kesimi deriden en az 2-3 mm ek olarak dışarıdan yapılmalı.Yolculuğa ve tatile Okumaya devam et “TIRNAĞINIZA ITINA GÖSTERİN”

DİYET YAPARKEN KALP SAĞLIĞINDAN OLMAYIN

DİYET YAPARKEN KALP SAĞLIĞINDAN OLMAYIN

Songünlerde protein diyetleri, fazla kırmızı et ve hayvansal yağ kullanımı ile kalp krizi ve koroner hastalıklar aralarında ilişki meydana geldiğini gösteren pekçok iş yayınlandı. Bütün yeryüzünde (Japonya haricinde) bir numaralı vefat nedeni, koroner kalp rahatsızlığı ve kalp krizi.
Koroner kalp hastalığının bir numaralı nedeni diyabet. Diyabetin de bir numaralı nedeni insülin direnci.Sonuçta kalp hastalıklarının önlenebileceği en ciddi aşama insülin direnci. Bu sebeple insülin direncinin başladığı aşamada kalp hastalığını durdurmak amaçlı tedbirlerin alınması gerektiği önce başlama noktası. Bu dönemde hayat tarzı ve beslenme çok önemli.
Aslında yeryüzünde süratle yükselen insülin direnci, diyabet ve koroner kalp hastalıklarından sığınmanın hemen hemen olanaksız meydana geldiği bir döneme giryüksek. İşlem görmüş yemek ve içeceklerin çoğalış çok yaygınlaş- Okumaya devam et “DİYET YAPARKEN KALP SAĞLIĞINDAN OLMAYIN”

KORUNMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ

KORUNMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ

Yapılan çalışmalar, Alzheimer’dan korunmak amaçlı gerçek beslenmenin bir sürü mühim meydana geldiğini göstermiş.Bir grup araştırmacı yaptığı çalışmada, Tip 2 diyabet olmasa da berbat beslenmenin beyne kayıp verdiğini ortaya çıkardı. Araştırmada bir gruba 4 hafta yağ-şeker oranı yüksek bir gıda yazılımı verilirken, öbür grup yağsız ve şekersiz bir rejimle beslendi. 4 hafta ardından yüksek yağ-şeker ile beslenenlerde insülinin yükseldiği ve beyin omirilik sıvısında beta amiloid miktarının arttığı gözlenmiş.
Diyetle edinilen antioksidanların, sebze, salata ve ot tüketiminin beyin tarafından koruma amaçlı meydana geldiği Okumaya devam et “KORUNMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ”

İNSÜLİN, HAYAT KURTARICI BİR İLAÇ 1923’lere civarı bilhassa vücudunda insülin hormonu olmayan Tip 1 diyabetliler amaçlı hayat yalnızca 3-4 hafta idi. İnsülinin keşfinden ardından diyabet öldürücü bir rahatsızlık olmaktan çıktı. Tip 1 diyabetin seyri değişti, hasta olanların hayat müddeti diyabetli olmayanların hayat müddeti benzeri, üstelik ek olarak uzunca olmaya başladı. Fakat aradan geçtiğimiz asra yakın bir müddetten itibaren değişmeyen tek birşey oluyor, o da insülinin enjeksiyon halinde alınması. Bu da hasta olanlarda insülin rehabilitasyonuna geçilme korkusu yarattı. Diyabetlilerde günümüze civarı erişen yabancı bir korku ek olarak var: “İnsüline bir kez başlanınca bırakılamayacağı kaygısı.”İnsanlardaki evrensel idrak, insülinin bağımlılık yapan bir ilaç meydana geldiği halinde. Esasında bu korku ve idrak hata. Hem Bir Tip 1 hem bir de Tip 2 diyabette insülinin başlandıktan ardından bir ek olarak bırakılabileceği dönemler var. Tip 1 diyabet ya da vücutlarında hiç insülin mevcut olmayan grupta, diyabetin önce senelerinde “remisyon” ya da “balayı” çağında insülin bırakılabilirTip 2 diyabette ise bedende insülin hormonu salgılanır, ama insülin direnç sebebiyle hücre aracılığıyla yeteri kadar kullanılamaz. Bu grup diyabetlilerde insülin ara ara kullanılır, ara ara bırakılır. Konuyu belli bir zaman ek olarak açalım.

İNSÜLİN, HAYAT KURTARICI BİR İLAÇ

1923’lere civarı bilhassa vücudunda insülin hormonu olmayan Tip 1 diyabetliler amaçlı hayat yalnızca 3-4 hafta idi. İnsülinin keşfinden ardından diyabet öldürücü bir rahatsızlık olmaktan çıktı. Tip 1 diyabetin seyri değişti, hasta olanların hayat müddeti diyabetli olmayanların hayat müddeti benzeri, üstelik ek olarak uzunca olmaya başladı. Fakat aradan geçtiğimiz asra yakın bir müddetten itibaren değişmeyen tek birşey oluyor, o da insülinin enjeksiyon halinde alınması. Bu da hasta olanlarda insülin rehabilitasyonuna geçilme korkusu yarattı.
Diyabetlilerde günümüze civarı erişen yabancı bir korku ek olarak var: “İnsüline bir kez başlanınca bırakılamayacağı kaygısı.”İnsanlardaki evrensel idrak, insülinin bağımlılık yapan bir ilaç meydana geldiği halinde. Esasında bu korku ve idrak hata. Hem Bir Tip 1 hem bir de Tip 2 diyabette insülinin başlandıktan ardından bir ek Okumaya devam et “İNSÜLİN, HAYAT KURTARICI BİR İLAÇ 1923’lere civarı bilhassa vücudunda insülin hormonu olmayan Tip 1 diyabetliler amaçlı hayat yalnızca 3-4 hafta idi. İnsülinin keşfinden ardından diyabet öldürücü bir rahatsızlık olmaktan çıktı. Tip 1 diyabetin seyri değişti, hasta olanların hayat müddeti diyabetli olmayanların hayat müddeti benzeri, üstelik ek olarak uzunca olmaya başladı. Fakat aradan geçtiğimiz asra yakın bir müddetten itibaren değişmeyen tek birşey oluyor, o da insülinin enjeksiyon halinde alınması. Bu da hasta olanlarda insülin rehabilitasyonuna geçilme korkusu yarattı. Diyabetlilerde günümüze civarı erişen yabancı bir korku ek olarak var: “İnsüline bir kez başlanınca bırakılamayacağı kaygısı.”İnsanlardaki evrensel idrak, insülinin bağımlılık yapan bir ilaç meydana geldiği halinde. Esasında bu korku ve idrak hata. Hem Bir Tip 1 hem bir de Tip 2 diyabette insülinin başlandıktan ardından bir ek olarak bırakılabileceği dönemler var. Tip 1 diyabet ya da vücutlarında hiç insülin mevcut olmayan grupta, diyabetin önce senelerinde “remisyon” ya da “balayı” çağında insülin bırakılabilirTip 2 diyabette ise bedende insülin hormonu salgılanır, ama insülin direnç sebebiyle hücre aracılığıyla yeteri kadar kullanılamaz. Bu grup diyabetlilerde insülin ara ara kullanılır, ara ara bırakılır. Konuyu belli bir zaman ek olarak açalım.”

NOBEL KAZANDIRAN HASTALIK

NOBEL KAZANDIRAN HASTALIK

Şekersiz şeker rahatsızlığı 17. asırdan itibaren biliniyor. Bu hastalığın varlığı ilk defa 1670 senesinde Thomas Willis’in notlarında geçiyor.1913 senesinde Farini, beyin arka hipofiz ekstrelerinin hastalığa sıkı geldiğini gösterdi. 1955 senesinde Vigneaud, “diabetes insipidus”un kesinlikle tedavisini imkanı sunan “vasopressin” hormonunun sentezini yapıp Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı.Şekersiz şeker hastalığının çeşitli tipleri ve formatları var.
En sık görüleni, “santral tipteki diabetes insipidus”. Beyindeki hipofiz bezinde bir tahribat neticesi belirir. Kafa travması, beyin ödemine ne sebeple meydana gelen hastalıklar, hipofiz tümörleri, enfeksiyonları, cerrahi müdahaleler, santral tipte “diabetes insipidus”a ne sebeple olur. Okumaya devam et “NOBEL KAZANDIRAN HASTALIK”